انجام رفتارهای پرخطر در یک سوم دانش آموزان دبیرستانی | بیماری

: انجام رفتارای پرخطر تو یه سوم دانش آموزان دبیرستانی

: عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به ضرورت آموزش مهارتای زندگی در جهت کاهش آسیبای اجتماعی گفت: براساس بعضی از تحقیقات به عمل اومده یه سوم دانش آموزان دبیرستانی در سال گذشته رفتار پرخطر داشتن.
به نقل از فارس، علی اصغر اصغرنژاد فرید در نشستی که به مناسبت هفته سلامت روان برگزار شد، گفت: ۵۰ درصد جوونایی که مبادرت به خودکشی در زمان تحصیل می کنن در سابقه اونا مشکل یادگیری وجود داشته، پس آموزش مهارتای زندگی و حل مسئله در پیشگیری از آسیبای اجتماعی خیلی مهمه.
ایشون با اشاره به اینکه واسه موضوع سلامت روان متولی روشنی در کشور وجود نداره، گفت: این در حالیه که فضای خالی مراقبتای بهداشتی روانی واسه همه مردم هست و نیاز به مراقبت و آموزش در بخش سلامت روان احساس می شه.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه آموزشای صدا و سیما در مورد موضوع سلامت روان جسته و فرار کرده س، اضافه کرد: متأسفانه خیلی از والدین مهارت تربیت بچه رو بلد نیستن و این مسئله دلیل بروز مشکلات در زندگی اونا می شه.
اصغرنژاد فرید ادامه داد: آمار مشکلات روانپزشکی ایران و دنیا خیلی فرق نمی کنه ولی استرس محیطی در کشورای خاورمیانه در سالای گذشته بیشتر شده، هم اینکه تحریم، اقتصاد بی نظم و وسعت اعتیاد از جمله عوامل استرس زا هستش.
این روانشناس گفت: صدا و سیما بعضی وقتا با نشون دادن صحنه های درگیری و جنگ و مطبوعات با اعلام اخبار اختلاس در مردم استرس بوجود میاره و نمیشه وجود عوامل استرس زا در جامعه رو رد کرد.
مدیر گروه بهداشت روان دانشکده علوم رفتاری اضافه کرد: البته شبکه های اجتماعی هم بهتر از صدا و سیما عمل نکرده و در بروز استرس نقش بسیاری دارن ولی کلا ارائه مهارتای زندگی در بخش بهداشت روان خیلی مهمه.
اصغرنژاد فرید در مورد موضوع رفتارای پرخطر در میان جوانان و نوجوانان گفت: براساس بعضی از تحقیقات به طور میانگین یه سوم از نوجوانان و دانش آموزان دبیرستانی دچار رفتارای پرخطر بودن و این آمار بیشتر مربوط به حاشیه تهران و مناطق مهاجرپذیره.
ایشون مصرف مواد مخدر، رفتارای پرخطر جنسی، مصرف الکل و رانندگی بدون گواهینامه رو از جمله رفتارای پرخطر شمرد و گفت: متأسفانه هیچ برنامه منسجمی واسه آموزش مهارتای زندگی وجود نداره در حالی که این مسئله در جهت کاهش آسیبا و ناهنجاریا مهمه.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *