انجام چندکار همزمان | دیگر افتخار نیست! | بیماری

برترینا: شما در حالیکه این مقاله رو می خونین، در حال تماشای تلویزیون یا نوشتن یه متن هستین؟ واسه این کار به خود نبالید.

خیلی از افراد فکر می کنن، زندگی دیجیتال و گجتا اونا رو بسیار زرنگ، متمرکز و موثر کرده. اما این غلطه. واقعا، خیلی از محققان بر این باور هستن، برخلاف چیزی که می گن، مغز آدم نمی تونه دو یا چند کار رو به طور همزمان بکنه.

اما عوضش، اونا باور دارن مغز بین کارای جور واجور سوئیچ می کنه. و در حالیکه کارای ساده ای مثل راه رفتن و جویدن آدامس به فکر کردن نیاز ندارن، مغز در انجام کارای سخت تر به طور همزمان مثل رانندگی و صحبت کردن با گوشی موبایل نمی تونه خوب تعادل برقرار کنه.

«اینجا یه کار فدای کار دیگه می شه» این رو دکتر دیوید میر میگه و اضافه می کنه: «این وسط، رانندگی شما یا صحبت کردن با گوشی موبایل دچار اخلال می شه». این موضوع هیچ ارتباطی به خودرو نداره و دلایل نشون داده انجام چندکار همزمان، بدون رابطه به کاری که انجام می دید، سرعت رو پایین می آورد.

در تحقیقاتی که یه دهه پیش انجام شد، میر و همکاران اون ثابت کردن برخلاف باور عموم، مردم هنگام انجام چند کار همزمان بازدهی ضعیف تری دارن. به خاطر این که تکمیل کردن یکی از کارا، مخصوصا اگه سخت تر هم باشه، به زمان بیشتری نیاز داره.

انجام چندکار همزمان روی حافظه و حواس تاثیر میذاره

آدام گزالی – کارشناس ارشد عصب شناسی و فیزیولوژی و استاد دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو – میگه، تصور کنین از تختخواب بیرون اومدید تا به آشپزخانه برید و از یخچال یه پرتقال واسه خود وردارین. در میونه راه تلفن شما زنگ می زنه و به اون جواب می دید. بعد وارد آشپزخانه میشین. اما نمی دونین واسه چه کاری به اونجا رفته اید.

این یه سناریو معمولیه که نشون میده آسونترین شکل انجام چند کار همزمان می تونه منتهی به ایجاد مشکل در روند پردازش اطلاعات به طور لحظه به لحظه شه که به عنوان کارکرد حافظه شناخته می شه.

در نتیجه استفاده زیاد اسمارت فون و کامپیوتر این نوع حواس پرتی بیشتر هم می شه و به گفته محققان می تونه باعث ایجاد ضایعه در حواس ما بشه.

در تحقیقات سال ۲۰۰۹ میلادی، محققان دانشگاه استنفورد از دانشجویان درخواست کردن به پرسشنامه آنلاین در مورد استفاده اونا از رسانه ها جواب بدن. از اون گروه، محققان آدمایی که چندکار همزمان رو بیشتر و آدمایی که اونو کمتر انجام  میدن، جدا و کارکرد اونا رو در آزمایشی مقایسه کردن. نتیجه تحقیقات نشون داد، آدمایی که چندکار جور واجور رو به طورهمزمان انجام میدن، سخت تر می تونن اطلاعات نامربوط رو از محیط خود دور کنن. یعنی، اونا بیشتر از آدمایی که کمتر چندکار رو به طور همزمان انجام میدن، دچار حواس پرتی و گیجی می شن. این افراد در متمرکز کردن ذهن خود روی کارا و سوئیچ کردن بین کارای جور واجور هم مشکل دارن.

اینکه چندکار همزمان یا تفاوتای شخصیتی موجب این مشکلات می شه، معلوم نیس.

انجام چندکار همزمان می تونه در هر سنی مشکل ساز باشه اما به نظر می رسه هر چی سن بالاتر میره تاثیر منفی بیشتری روی حافظه آدم میذاره. دکتر گازالی و همکارانش در آزمایشی، عکسی رو به دو گروه از افراد پیر و جوون نشون دادن و از اونا خواستن ۱۵ ثانیه بعد – وقتی با یه موضوع دیگه حواسشون پرت شده بود – جزئیات اون تصویر رو به یاد بیارن.

نتیجه این آزمایش نشون داد افراد سالخورده نمی تونن به سرعت بین مسایل جور واجور سوئیچ کنن و دلیل اون اینه که یه معطلی کوچیک می تونه تاثیر بزرگی روی کارکرد حافظه اونا واسه نگه داشتن اطلاعات تو ذهن واسه زمان کوتاه داشته باشه.

  نوجوانان بهتر از عهده چندکار همزمان بر میان؟

واقعا نوجوانان بسیار بهتر می تونن هنگام چت کردن با دوستان، آهنگ دانلود و در یوتیوب ویدیو تماشا کنن و به سرعت بین این کارا سویچ کنن؟ شاید این باور صحت نداشته باشه.

دکتر جید میگه، هنوز محققان نمی دونن واقعا نوجوانان بهتر از عهده چندکار همزمان بر میان یا خیر.

کودکان و نوجوانان (بین ۸ تا ۱۲ سال)، به صورت میانگین در طول روز بیشتر از ۷ ساعت و نیم رو به به کار گیری رسانه های جور واجور اختصاص میدن. البته این زمان در واقع ۱۰ ساعت و ۴۵ دقیقه بوده که به ۵/۷ ساعت کاهش پیدا کرده چون براساس گزارش هنری جی قیصر  از موسسه خونواده، این کودکان از چند رسانه به طور یه جا استفاده می کنن.

دکتر جید میگه اینکه واقعا کودکان و نوجوانان بهتر می تونن چند کار رو به طور همزمان بکنن هنوز جای سوال داره. گروه دکتر جید در طول بیست سال گذشته واسه درک بهتر رشد مغز در کودکان و بزرگسالان، بیشتر از ۷ هزار آزمایش ام.آر.آی رو روی حدود سه هزار کودک اعمال کردن. دکتر جید میگه، کودکان مورد آزمایش ما که کارای همزمان بسیاری انجام دادن، نمره های بهتری هم گرفتن و خلاق و پر انرژی هستن.

اما ممکنه افراد مضطربی باشن. این افراد کمتر می خوابن و این کمبود خواب باعث افزایش اضطراب می شه. دکتر جید میگه، این کودکان دوست دارن شبا بیشتر بیدار بمونن.
میر میگه: «با زنجیره ای از دلایل محکم، یه نفر می تونه نتیجه گیری کنه که انجام چندکار همزمان تو یه روز عادی می تونه منتهی به تشکیل اضطرابای زیادی شه.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *