انجام ۴۰۰ پیوند کبد در ۶ ماه/مقایسه هزینه ها در ایران و آمریکا | بیماری

هیات امنای صرفه جویی ارزی در درمون بیماران، در ۶ ماهه اول امسال از ۴۰۰ مریض نیازمند پیوند کبد در کشور، پشتیبانی مالی انجام داده.

به نقل از روابط عمومی هیات امنای صرفه جویی ارزی در درمون بیماران، اولین عمل جراحی پیوند کبد در آدم در سال ۱۹۶۳ میلادی در شهر دِنوِر ایالت کُلرادو امریکا به وسیله جراحی به نام «توماس استارزل» انجام شد. با اینکه این عمل ناموفق بود و مریض در اتاق عمل به دلیل خونریزی شدید فوت شد، اما دکتر استارزل تلاش خود رو در این مورد ادامه داد و در سال ۱۹۶۷ اولین پیوند موفق کبد در آدم انجام شد.

الان هرساله حدود ۲۱ هزار پیوند کبد در ۲۰۰ مرکز در سراسر دنیا انجام می شه. بیشتر بیماران دریافت کننده پیوند به یه زندگی به طور کامل تولید کننده برمی گردن، حتی زنان جوون مورد پیوند، امکان بارداری و داشتن بچه بعد ازپیوند رو دارن.

اولین عمل پیوند کبد در ایران و خاورمیانه هم، در اردیبهشت ۱۳۷۳ در بیمارستان نمازی شیراز به وسیله دکتر سید علی ملک حسینی و همکاران انجام شد. این پیوند از یه اهدا کننده مرگ مغزی تو تهران انجام شد و عضو پیوندی پس از برداشت به شیراز منتقل شد.

دکتر ملک حسینی دوره آموزشی پیوند کبد رو در مرکز پزشکی دانشگاه پیتزبورگ (ایالت پنسیلوانیا) زیر نظر دکتر استارزل گذرونده.

از اون سال تا الان، ۴۲۹۱ مورد پیوند کبد در مراکز پیوند کشور انجام شده.

اولین عمل پیوند کبد از دهنده زنده در سال ۱۹۸۸ به وسیله دکتر کریستف برولسچ در مرکز پزشکی دانشگاه شیکاگو انجام شد. در این نوع عمل ۵۵ تا ۷۰ درصد از لوب راست کبد از اهدا کننده زنده دریافت می شه. بازسازی ظرف ۴ تا ۶ هفته اتفاق می افته. عمل پیوند از دهنده زنده، عمل سختی بوده که تا ده درصد با عوارضی مثل خونریزی، عفونت، نشت صفراوی، رد پیوند و… همراه هستش.

شایع ترین بیماریای منتهی به مشکل طولانی کبدی و نیازمند به انجام عمل پیوند کبد در مراحل انتهایی مریضی عبارتند از:

الف – هپاتیت طولانی همراه با سیروز

ب – سیروز صفراوی اولیه

ج – کلانژیت اسکلروزان

د – آترزی صفراوی

ه – الکلیسم

و – مریضی ویلسون

ز – هموکروماتوز

ح – کمبود آلفا – یه آنتی تریپسین

هزینه پیوند کبد در آمریکا ۵۷۷ هزار و ۱۰۰ دلار (حدود ۲۰ میلیارد ریال) تخمین زده می شه و این درحالیه که در ایران، با حمایتای وزارت بهداشت و هیات امنا، این عمل با هزینه ای به مراتب کمتر انجام می شه.

در کشورای منطقه مثل ترکیه هزینه انجام این عمل حدود ۱۰۰ هزار دلار (حدود ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال) و در هند حدود ۵۰ هزار دلار (حدود یه میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال) گزارش شده.

در مطالعه انجام شده درخصوص یافته های ۶ ساله پیوند کبد در مرکز پیوند اعضای شیراز (منتشر شده در شماره ۹۹ مورخ آبان ۱۳۸۸ مجله دانشکده پزشکی اصفهان) – از اول دی ۱۳۸۰ تا آخر خرداد ۱۳۸۷- اندازه باقی موندن یه ساله و ۶ ماهه بیماران به ترتیب ۸۴ درصد و ۸۲ درصد گزارش شده. این آمار با اندازه باقی موندن بیماران گزارش شده در تحقیقات اروپایی قابل مقایسه س که باقی موندن بیماران رو در سالای ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۵، ۸۴ درصد تو یه سال و ۷۱ درصد در ۵ سال گزارش کردن.

هم اینکه با مطالعه انجام شده در آمریکا که باقی موندن یه ساله بیماران، بین سالای ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۴ رو ۸۷. ۷ درصد و باقی موندن ۵ ساله رو ۷۴. ۴ درصد گزارش کرده، برابری نشون میده. بهتر بودن باقی موندن بیماران در ایران رو میشه به دلیل کمبود عضو اهدایی در ایران و در نتیجه انتخاب سخت گیرانه تر بیماران گیرنده پیوند و هم اینکه اتیولوژی متفاوت مشکل کبدی بیماران در ایران داشت.

هیات امنای صرفه جویی ارزی در درمون بیماران، در مورد پشتیبانی از بیماران پیوند کبد، مبلغ ۶۰ میلیون ریال از هزینه های هتلینگ و درمانای بیمارستانی هر مورد عمل پیوند کبد رو تقبل کرده و به ازای هر مورد عمل پیوند کبد، ۲۰ میلیون ریال پشتیبانی تجهیزاتی در اختیار مراکز پیوند قرار میده. مساعدتای هیئت امنا موجب افزایش تعداد مراکز انجام پیوند کبد از تنها مرکز موجود در کشور (بیمارستان نمازی شیراز) به ۵ مرکز شده.

تعداد اعمال پیوند کبد انجام شده از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴

۶۱ پیوند سال ۸۴

۱۰۷ پیوند سال ۸۵

۱۵۹ پیوند سال ۸۶

۱۶۴ پیوند سال ۸۷

۱۸۵ پیوند سال ۸۸

۳۴۲ پیوند سال ۸۹

۴۰۵ پیوند سال۹۰

۴۶۹ پیوند سال۹۱

۵۶۲ پیوند سال ۹۲

۵۹۹ پیوند سال ۹۳

۷۰۷ پیوند سال ۹۴

تعداد پیوند کبد انجام شده درزمان ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۵

بیمارستان شهید افضلی پور کرمان ۳ مورد

بیمارستان آیت الله طالقانی تهران ۱۴ مورد

بیمارستان حضرت امام خمینی (ره) تهران ۶۱ مورد

بیمارستان نمازی شیراز ۲۸۹ مورد

بیمارستان منتصریه ۳۳ مورد

در کل ۴۰۰ عمل پیوند کبد در ۶ ماهه اول امسال در کشور انجام شده.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *