انجمن روانپزشکان: ۲۰ درصد افراد جامعه دچار اختلالات روانی هستند | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : شنبه, ۲۲ دی ۱۳۹۷ ۱۳:۳۰

بیماریای روانی بسیار شایع هستن و از هر پنج عضو یه جامعه یه نفر دچار مشکل روانیه یعنی ۲۰ درصد مردم دچار مشکلات روانی هستن. 

عضو انجمن روانپزشکان ایران گفت: ۲۰ درصد مردم دچار یکی از شکلای جور واجور مریضی یا مشکلات روانی ناچیز تا شدید هستن. این آمار مختص ایران نیس و یه آمار متوسط جهانیه. بعضی از این مشکلات مانند مریضی دوقطبی می تونه از والدین به فرزندان منتقل شه.

 

فربد فدایی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: نه فقط سلامت روان بلکه سلامت جسمی مردم هم مورد غفلت قرار گرفته. واسه نمونه در وقتی که دولت به دنبال افزایش تولید سیگار و کسب سود بیشتره به همون اندازه آمار بیماریای قلبی و عروقی ریوی و در آخر سرطان هم بالا میره و این تهدیدی واسه سلامت جسمی و به دنبال اون سلامت روان جامعه هستش.

 

: خیلی از این مسائل و مشکلات به سیاستای کلان کشور رابطه داره. در این رابطه خیلی از بیماریای جسمی هم مورد غفلت واقع شده مانند دیابت، فشار خون، بیماریای روانی هم جزو همین مسائله و باید به اونا رسیدگی کرد.

 

* مشکلات درمان نشدن بیماریای روانی

متخصص اعصاب و روان گفت: بیماریای روانی بسیار شایع هستن و از هر پنج عضو یه جامعه یه نفر دچار مشکل روانیه یعنی ۲۰ درصد مردم دچار مشکلات روانی هستن.

 

این روانپزشک اضافه کرد: البته نکته مثبت اینه که اکثریت این افراد بیماریای ناچیز روانی دارن واسه نمونه میشه از اضطراب ناچیز، افسردگی ناچیز و ترسای بیمارگونه توان نام برد. تعداد بیماریای شدید روانی که به بستری شدن نیازدارند در حدود ۲ درصد جامعه رو دربر میگیره اما اگه این بیماریا درمان نشه واسه بیماران و جامعه مخاطراتی به دنبال داره و پس کیفیت و کمیت زندگی اونا هم کم میشه.

 

*مبتلایان به اسکیزوفرنی

فدایی گفت: یکی از بیماریای روان که سلامت جامعه رو با خطرمواجه کرده اسکیزوفرنی (روان پارگی) است که احتمال درمان اون بسیار پایینه و خطر خودکشی و مرگ یهویی در این دسته افراد بسیار بالا هستش. در بین بیماران گرفتار به اسکیزوفرنی سوء تغذیه و مصرف مواد اعتیاد آور مخصوصا مواد مخدر شدیدا بالا هستش.

 

* بیماران دوقطبی

عضو انجمن علمی روانپزشکان در مورد بیماران دو قطبی گفت: این دسته از بیماران که در حالت عاشقی هستن ممکنه. تصمیم گیریای نادرستی بکنن و ممکنه سرمایه گذاریای غلطی بکنن یا روابط نادرستی رو در پیش گیرند و در دوره افسردگی این دسته از بیماران خطر خودکشی اونا بالا هستش.

 

فدای اظهارداشت: پس توجه به بیماریای شدید روانی باعث می شه که کیفیت زندگی افراد بالا بره. این افراد می تونن از زندگی خود لذت ببرن یعنی تعداد روزای سالم زندگی اونا بالاتر رود.

 

ایشون گفت: ابتلای بیماریای روانی باعث می شه کارایی فرد کم شه پس در اقتصاد نقش مثبتی ندارن و کار نمی کنن خیلی از کسائی که دچار مریضی اعصاب و روان هستن مرتب مرخصی می رن سرکار نمی رن و کارایی این دسته افراد در محیط کاری کم میشه.

 

ایشون اضافه کرد: پدر و مادری که دچار مریضی روانی باشه نمی تونه واسه فرزندان خود والد خوبی باشه و واسه همینه که توجه به بهداشت روان خیلی با اهمیته.

 

*بهداشت روان قبل از ازدواج و فرزندآوری

متخصص اعصاب و روان گفت: بهداشت روان قبل از ازدواج و تولید مثل شروع می شه. در واقع زن و شوهر باید با همدیگه هماهنگ باشن. هدف از زندگی مشترک رو بدونن. توانمندی صبر و صبر رو دارا باشن و بعد هم امکانات مالی واسه تربیت بچه رو دارا بوده و بدون برنامه صاحب بچه نشن.

 

فدایی اضافه کرد: وقتی پدر و مادری توانایی کامل جسمی، روانی و اجتماعی واسه بچه بیاری رو دارا باشن در حالت عادی بچه های سالمی دارن وگرنه نسبت به نیازای کودک بی توجه هستن و این موضوع زمینه رو واسه آسیب شناسی روانی در آینده مناسب می کنه.

 

ایشون بیان داشت: بهبود شرایط اجتماعی می تونه در کاهش مشکلات روانی به درد بخور باشه گر چه خیلی از بیماریای روانی اصل ژنتیک داره اما بعضی از اونا به وجود اومده به وسیله عوامل محیطیه. مثلا فقر، بیکاری و مهاجرت اجباری بر اثر جنگ اندازه بیماریای روانی رو بالا می بره و اونا رو شدید شدن می کنه.

 

* پیشگیری قبل از درمان

ایشون اضافه کرد: فقط نباید فقط دنبال درمان بود بلکه باید پیشگیری کرد. آدمایی که میخوان ازدواج کنن اگه مسائل روانی دارن باید اونا رو مطرح کنن و واسه مشاوره پیش روانپزشک برن. واسه نمونه تو یه خونواده اگه فردی دچار مشکل دو قطبیه اگه عضوی از اونا با خونواده ای که در اونا هم مریضی دو قطبی هست، وصلت کنه، احتمال انتقال این مریضی به بچه اونا خیلی بالا هستش.

 

فدایی گفت: پدر و مادری که هر دو به مریضی دو قطبی گرفتار هستن به احتمال ۷۵ درصد بچه اونا هم به مریضی دو قطبی گرفتار می شه. پس بهتره از این وصلت صرفنظر کنن و پیشگیری در این جور موارد نقش بسیار مهمی رو داره.

 

ایشون اضافه کرد: پیشگیری می تونه جنبه فردی یا اجتماعی داشته باشه. هرقدمی که واسه کاهش بیکاری، فقر و اعتیاد ورداشته شه باعث کاهش مشکلات روانی هم می شه.

 

* کارایی سازمانها اجتماعی از وزارت بهداشت بالاتره

عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران گفت: نقش دکتر یا وزارت بهداشت در کاهش مشکلات روانی کمتر از سازمانا و ارگانهای اجتماعیه واسه نمونه میشه به اهمیت نقش این دسته از سازمانا واسه پشتیبانی اجتماعی و پیشگیری از خودکشی اشاره کرد.

 

ایشون گفت: فرد مسنی که خویشاوندی نداره یا وقتی فردی دچار یه مریضی جسمی می شه و با درد و رنج مریضی دسته پنجه نرم می کنه. این فرد باید به تنهایی با مریضی خود مقابله کنه چون در خیلی از موارد کسی از اون پشتیبانی نمی کنه، کسی نیس داروهایش رو جفت و جور کنه، پس این شخص حتی ممکنه در برابر خودکشی قرار گیرد. اما اگه سازمانهای اجتماعی کشور بتونن پوشش کاملی بدن واسه این دسته افراد بدن و خدمات مددکاری اجتماعی گسترش پیدا کنه در نتیجه به این افراد در جامعه رسیدگی می شه و نیازای درمانی اونا برآورده می شه و تمایلی هم واسه خودکشی ندارن.

 

* بی سوادی و سوء تغذیه عامل بیماریای روانی

فدایی اضافه کرد: یکی دیگه از عوامل رشد سلامت روان جامعه رفع سوء تغذیه و بالا بردن سطح سواده. خونواده ای که دچار سوء تغذیه باشه این احتمال هست که بچه اونا هم دچار عقب موندگی ذهنی شه. در همین زمینه بیشتر پدر و مادران بی سواد با در نظر گرفتن از دست دادن پاسخگویی به نیازای بچه ها نمی تونن فرزندان سالم پرورش و به جامعه تحویل بدن. این دسته از والدین رفتار درست با بچه خود رو نمی دونه. پس بالا بردن سطح سواد مردم خود از جمله عواملیه که از بروز بیمارهای اعصاب و روان در جامعه پیشگیری می کنه.

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *