انجیر برای زن باردار مفید است؟ | تغذیه سالم

انجیر واسه زن باردار خوبه؟

خواص انجیر واسه زنان باردار و ورزشکاران

انجیر واسه زن باردار خوبه؟ انجیر یکی از میوه های خوشمزه و مقویه و انجیر میوه بهشتیه. شما می تونین با خیال راحت انجیر تازه و یا انجیر خشک رو در دوران بارداری خود استفاده کنین، چون تا حالا هیچ گزارش علمی اثبات نکرده که مصرف انجیر در دوران بارداری باعث بروز مشکلات جانبی منفی در بدن زنان و جنین داخل رحم این افراد می شه.

انجیر (به انگلیسی :Common fig) یکی از میوه های بهشتی است که خواص زیادی داره و خدای متعال در سوره تین به اون قسم یاد کرده. انجیر رو معمولا به صورت تازه یا خشک یا مربا و یا کمپوت مصرف می کنیم.

انجیر خواص زیادی بر بدن ما داره و نقش موثری رو در سلامتی ما اجرا می کنه. اثرات و فواید انجیر رو میشه در دورانای جور واجور زندگی بررسی کرد که در این جا و در این مطلب به اثرات انجیر بر مادر و جنین در دوران بارداری می پردازیم و می خوایم اثرات مثبت خوردن انجیر در دوران حاملگی روی زنان باردار و هم جنین موجود در شکم اونا رو بررسی کنیم.

خواص و مضرات خوردن انجیر در دوران بارداری واسه مادر و جنین

ضمن اینکه به چندین حدیث در مورد انجیر از ائمه معصومین (سلام الله علیهم) اشاره داریم.

پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم)

انجیر یه میوه بهشتیه که بواسیر رو قطع می کنه، مریضی نقرس رو درمون می کنه، قوای جنسی رو زیاد کرده و سردی و رطوبت رو که موجب ضعف نیروی آمیزشه برطرف می کنه.

حضرت علی ابن ابیطالب (علیه السلام)

انجیر واسه باد قولنج خوبه. در روز از اون زیاد بخورین ولی در شب کم بخورین.

حضرت امام رضا (علیه السلام)

انجیر بوی بد دهن رو نابود می کنه، استخون رو محکم می سازه، باعث رویش مو می شه، درد رو برطرف می کنه و با وجود انجیر، دیگه به دارو احتیاجی نیس.

خوردن انجیر در دوران بارداری امنه؟

بله، شما می تونین با خیال راحت انجیر تازه و یا انجیر خشک رو در دوران بارداری خود استفاده کنین، چون تا حالا هیچ گزارش علمی اثبات نکرده که مصرف انجیر در دوران بارداری باعث بروز مشکلات جانبی منفی در بدن زنان و جنین داخل رحم این افراد می شه.

با این حال، تحقیقات محققان هنوزم واسه تعیین مقدار مصرف انجیر در دوران بارداری زنان و اثبات کردن امتیازات درمانی این میوه ادامه داره. از این رو، بیشتر پزشکان متخصص زنان و زایمون به بیماران خود پیشنهاد می کنن که درزمان دوران بارداری، انجیر رو نه فقط به عنوان یه میوه بلکه به عنوان یه دارو مصرف کنن.

اما زنان حامله می تونن واسه اطمینان بیشتر با دکتر معالج خود در مورد چگونگی مصرف این میوه اعجاب انگیز صحبت کرده و اونو با خیال راحت استفاده کنن، تا بتونن از دوران بارداری سالم و خوردن این میوه درزمان دوران انتظار لذت ببرن.

مصرف انجیر به کاهش سطح کلسترول خون در زنان باردار کمک زیادی می کنه

فواید انجیر خشک و تازه در دوران بارداری

مصرف انجیر در دوران بارداری زنان می تونه فواید عجیبی رو واسه حفظ سلامتی خود مادر و جنین داخل رحم اون به دنبال داشته باشه. مهم ترین این موارد عبارتند از :

تنظیم سطح فشار خون زنان

مصرف میوه انجیر واسه سلامت کل بدن زنان باردار، مخصوصا سلامت قلب این افراد خیلی خوبه، این میوه شامل مقادیر بالایی از پتاسیم بوده و سدیم بسیار کمی داره.

در واقع، وجود این ترکیب در انجیر کمک می کنه تا سطح فشار خون در زنان حامله کم بشه. هم اینکه، وجود سطح بالایی از آنتی اکسیدان پلی فنل در میوه انجیر از بروز تصلب شرایین در آدم، به ویزه زنان باردار جلوگیری می کنه.

کنترل کلسترول خون زنان باردار با انجیر

به دلیل این که میوه انجیر منبع خوبی از امگا ۳، اسیدهای چرب امگا ۶ و فیتواستروله، مصرف اون به کاهش سطح کلسترول خون در زنان باردار کمک زیادی می کنه.

هم اینکه، مصرف این ماده غذایی باعث انعطاف پذیر موندن و سلامت عروق خونی در بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد می شه. البته یادتون نره که فیبر زیاد موجود در میوه انجیر هم از بروز حالت گرگرفتگی به وجود اومده به وسیله کلسترول بالا در بدن زنان باردار جلوگیری می کنه.

مراقبت از چشم های زنان باردار و جنین

با در نظر گرفتن مطالعه انجام شده در علم چشم پزشکی، مصرف سه وعده و یا بیشتر از میوه انجیر در طول روز واسه سالم موندن چشمای مادران باردار و جنین داخل رحم این افراد خیلی خوبه، چون می تونه شانس فرد رو در دچار شدن به مشکلات چشمی مانند دژنراسیون ماکولا (ARMD) شدیدا کم کنه.

انجیر، میوه ای واسه جلوگیری از دچار شدن به سرطان پستون در زنان باردار

گزارشهای علمی انجام شده در مورد میوه انجیر نشون میده که این میوه شامل ماده ای مثل بنزآلدئیده، که رسیدن اون به بدن زنان باردار باعث کوچیک شدن توده های سرطانی موجود در سینهای این افراد می شه. هم اینکه، یادتون نره کخ آب میوه انجیر دارای خواص ضد باکتریایی بسیار قوی و بالقوه س.

تاثیر انجیر بر یبوست بارداری

یکی از مسائلی که ممکنه مادران باردار به اون دچار شن یبوست در دوران بارداریه. واسه رفع یبوست در دوران بارداری راه های مختلفی هست. انجیر یکی از میوه هاییه که موجب برطرف شدن یبوست می شه و واسه زنان بارداری که دچار یبوست بارداری شدن خیلی خوبه.

ضمن اینکه در کنار درمان یبوست، دارای آثار فراوون دیگری همه. واسه رفع بهتر یبوست در دوران بارداری می تونین انجیر رو در شیر خیس کرده و بعد بخورین. روش دیگه مصرف انجیر واسه رفع یبوست، مخلوط کردن اون با روغن زیتون و مصرف اون به صورت ناشتاه.

خاصیت انجیر در آرامش دوران بارداری

آرامش در دوران بارداری یکی از چیزای مهم واسه هر زن بارداری هستش. آرامش در دوران حاملگی نه فقط تاثیر مثبتی روی خود زن باردار داره بلکه بر سلامتی جنین هم بسیار موثره.

انجیر نقش بسیار موثری در آرامش اعصاب داره. مادران باردار با مصرف انجیر می تونن به آرامش خود کمک کنن. انجیر با اثر مثبتی که روی اعصاب داره باعث آرامش و خواب راحت واسه مادر باردار شده و در آرامش جنین و سیستم عصبی اونم نقش موثری داره.

رفع خستگی

خستگی بارداری از جمله مسائلیه که زنان باردار در طول دوران بارداری خود ممکنه به اون دچار شن. واسه رفع خستگی در دوران بارداری نیاز به دریافت انرژی بیشتر به وسیله مادر باردار احساس می شه. انجیر با خاصیت نیروبخشی و انرژی زایی خود نقش فوق العاده ای می تونه در رفع خستگی زنان باردار اجرا کنه.

تاثیر انجیر بر استخون بندی جنین

انجیر دارای مقدار زیادی کلسیمه و پر روشنه که کلسیم نقش کلیدی در استواری استخون جنین داره و از این روش در استخون بندی درست جنین بسیار موثره. حضرت امام رضا (علیه السلام) هم طبق حدیثی که در بالا از ایشون نقل شد بر استواری بخشی استخون به به وسیله انجیر اشاره دارن. هم اینکه کلسیم موجود در انجیر دلیل جلوگیری از پوکی استخون در مادر باردار می شه چون انجیر با داشتن کلسیم دلیل می شه که جنین ، کمتر از کلسیم موجود در بدن مادر استفاده کنه.

فایده انجیر واسه هوش و حافظه جنین

یکی از عناصر مهم موجود در ترکیب انجیر فسفره. فسفر عامل مهمی در تقویت هوش و حافظه س و انجیر با داشتن فسفر نقش کلیدی در افزایش هوش و حافظه جنین داره و عامل مهمی در رشد و تقویت سلولای حافظه جنین هستش.

انجیر می تونه نقش فعالی در رویش موی جنین داشته باشه

خواص انجیر واسه مو

برابر حدیثی که در بالا از حضرت امام رضا (علیه السلام) نقل شد، ایشون یکی از خواص انجیر رو کمک به رویش مو بیان می فرمایند. پس طبق این فرمایش، انجیر می تونه نقش فعالی در رویش موی جنین داشته باشه. ماه چهارم بارداری ماه رویش موی جنینه و مصرف انجیر در ماه چهارم بارداری به رویش موی جنین بسیار کمک می کنه.

تاثیر انجیر بر پوست، عضلات و اعصاب جنین

انجیر شامل آهن و ویتامینای گروه به از این رو واسه سلامتی پوست و عضلات و هم اعصاب جنین خیلی خوبه.

علاوه بر خواص گفته شده در بالا، انجیر دارای خواص فراوون دیگری هم هست از جمله اینکه انجیر خاصیت ضد سرطانی داره. هم اینکه انجیر ادرار آوره و به خاطر همین در رفع مریضی عفونت ادراری و دفع مواد مضر از راه ادرار در دوران بارداری می تونه به درد بخور واقع شه. حالا که تا حدودی با خواص و فواید خوردن انجیر در دوران بارداری روی سلامت مادر و جنین آشنا شدیم ببینیم اندازه مصرف انجیر واسه یه زن باردار چقدر باید باشه.

خواص انجیر تازه و خشک در بدنسازی واسه ورزشکاران

اگه شما رژیم غذایی واسه افزایش حجم ماهیچه ها در بدنسازی رو دنبال می کنین یکی از بهترین کارایی که می تونین انجام بدین افزایش مصرف کالریه و انجیر خشک یکی از بهترین مواد غذایی با کالری بالا واسه شماس.

این میوه شیرین و خوشمزه آنتی اکسیدان بالایی داره و با رادیکالای آزاد بدن مقابله می کنه، کلسترول پایینی داره و از بیماریای قلبی و عروقی پیشگیری می کنه. اندازه فیبر بالایی داره و از یبوست جلوگیری کرده و می تونه قند خون شما رو موقع انجام تمرینات بدنسازی ثابت نگه داره.

این میوه عجیب شامل اسید چرب امگا ۳ و امگا ۶ و هم اینکه فنوله که مفاصل رو نرم کرده و از التهاب جلوگیری می کنن و هم اینکه پروتئین لازم واسه ساخت عضله و بافت رو جفت و جور می کنن و علاوه بر این می تونه به ریکاوری عضلات بعد از تمرینات بدنسازی کمک کنه.

انجیر پتاسیم بالایی داره که به تنظیم کارکرد عضلات کمک کرده و از گرفتگی عضلات جلوگیری می کنه. انجیر شامل اسید آمینه بسیار مهم آرژینینه که واسه ترشح هورمونا از جمله تستوسترون که در ساخت عضله و افزایش قدرت اون نقش داره لازمه.

اندازه مصرف روزانه انجیر واسه یه زن باردار چقدره؟

به پیشنهاد یه دکتر طب سنتی ، اندازه مصرف انجیر واسه یه زن باردار به تعداد ۳ عدد در روز پیشنهاد شده. البته این در شرایط عادی و یه قلو بودن جنینه و ممکنه در بقیه حالات اندازه مصرف انجیر فرق داشته باشه.

انجیر با میوه های اسیدی مانند پرتقال و گریپ فروت موافق نیس.

مضرات انجیر :

انجیر واسه کبدهای ضعیف مناسب نیس و اونایی که کبد ضعیف دارن ، باید انجیر رو با گردو بخورند.

زیاده روی در مصرف انجیر باعث نفخ شکم و اسهال می شه و واسه چشم هم مضره.

انجیر واسه مبتلایان به مریضی قند مضره.

انجیر واسه مبتلایان به مشکل معده و روده مضره.

زیاده روی در خوردن انجیر، واسه معده و چشم زیان آوره و خنثی کننده زیان اون، کرفس است.

خرید و نگهداری انجیر

موقع خرید انجیر دقت کنین که تازه و پوست اون صاف باشه. اگه بوی ترشیدگی می داد، اونو نخرید، چون این بو نشون میده که قند موجود در انجیر تخمیر و میوه خراب شده.

انجیر تازه رو حتما باید در یخچال نگهداری کنین ، ولی انجیر خشک رو می تونین در یخچال یا در هوای اتاق نگهداری کنین. البته باید تو یه ظرف یا بسته بندی بدون هوا و رطوبت باشه که در این صورت واسه چندین ماه میشه اونو نگه داشت.

همونطور که خوندین انجیر واسه زنان باردار ضرر و مشکلات خاصی نداره، با این حال، چون ثابت شده که دوران بارداری هر زنی استثنایی و خاص هستش، این افراد همیشه باید قبل از قرار دادن مواد غذایی جور واجور در برنامه غذایی روزانه خود با یه دکتر متخصص زنان و زایمون مشورت کنن.

انجیر واسه زن باردار خوبه؟

.

منبع : samatak.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *