انحراف بینی تنفس را سخت می‌کند | بیماری

انحراف بینی تنفس رو سخت می کنه

انحراف تیغه بینی اختلالیه که خیلی از آدما به اون دچار می شن ولی این آسیب در بعضی بیماران اونقدر شدیده که کیفیت زندگی مریض رو تحت تاثیر قرار میده و باعث می شه، مریض نتونه بخوبی نفس بکشه یا بخوابه. البته مشکلات اون فقط به این دو مورد محدود نمی شه.

 

واسه جواب به این پرسشا پای صحبت دکتر حسام جهاندیده، متخصص گوش و حلق و بینی نشسته ایم تا درباره این مشکل و راه های درمانی اون بیشتر بدونیم.

 

انحراف تیغه بینی چه نوع اختلالیه؟

انحراف تیغه بینی اختلالیه که در اون تیغه جداکننده بینی دچار خم شدن یا شکستگی می شه. این تیغه در قسمت جلو از یه غضروف چهار گوش تشکیل شده که از ناحیه پشت و کف به چند استخون دیگه وصل می شه. اگه این انحراف شدید باشه، مشکلاتی رو واسه مریض بوجود میاره. مثلا امکان داره یه یا هر دو سوراخ بینی دچار انسداد و گرفتگی شه. طبیعیه گرفتگی روی تنفس مریض اثر گذاشته و گاه اونو به طور کامل دچار مشکل می کنه.

 

تقریبا ۸۰ درصد افراد، درجاتی از این انحراف رو دارن، اما مشکل شون اونقدر شدید نیس که متوجه شده و واسه درمان به دکتر مراجعه کنن و فقط درصد کمی از بیماران دچار مشکل در تنفس هستن و به جراحی نیاز پیدا می کنن.

 

انحراف بینی چه نشونه هایی داره؟

شایع ترین علامت انحراف تیغه بینی، گرفتگی یه یا هر دو سوراخ بینیه که با اشکال در نفس کشیدن ظاهر می شه. بیشتر وقتا هم تو یه سمت بیشتر از طرف مقابل احساس می شه. نکته خیلی مهم اینه که مریض در طرفی که دچار تنگیه، احساس گرفتگی نمی کنه و ممکنه گرفتگی رو در هر دو سمت و به صورت متناوب یا حتی در طرف مقابل ذکر کنه.

جراحی انحراف بینی به روش عادی فقط نواحی ایجادکننده مانع در راه تنفس رو اصلاح می کنه و تغییری در شکل یا کجی خود بینی نمی ده

بقیه علائم انحراف بینی عبارتند از: خون دماغ شدن، تنفس صدادار، خروپف کردن، مشکل در خواب، خشکی دهن به دلیل تنفس با دهن باز، احساس فشار و گرفتگی در مجرای تنفسی بینی، درد در ناحیه سر و صورت، ترشحات پشت حلق و عفونت تکراری سینوس.

 

البته آسیب دیگری هم هست که کمتر در بین بیماران دیده می شه. این مشکل، قطع تنفس در خوابه که اگه اتفاق بیفته ممکنه مریض در خطر مشکلات قلبی ـ عروقی قرار گیرد که حتما باید تحت درمان سریع قرار بگیره.

 

ممکنه سردرد تو یه سری از آدما به وجود اومده به وسیله انحراف بینی باشه؟

این سوال به طور تکراری درباره بیماران گرفتار به سینوزیت هم پرسیده می شه. انحراف بینی در خیلی از موارد به خودی خود عامل ایجاد سردرد نیس. خیلی از مریضایی که از سردرد شاکی هستن، معمولا از میگرن یا سردرد تنشی رنج می برن.

 

البته در مواردی انحراف بینی مخصوصا انحرافات شدید که با دیواره جانبی بینی تماس داره (اصطلاحا دارای نقاط تماسی هستن) می تونه به سردرد منجر شه. به هر حال بینی، عضو مهمیه و عصبای زیادی داره که می تونه در ایجاد دردهای سر و صورت نقش داشته باشه.

 

انحراف بینی چیجوری تشخیص داده می شه؟

واسه تشخیص انحراف تیغه بینی معمولا معاینه به وسیله متخصص گوش، حلق و بینی کافیه. در بعضی موارد ممکنه واسه تشخیص قطعی و کامل به آندوسکوپی بینی یا سی تی اسکن نیاز باشه. آندوسکوپی روشی ساده و دقیقه که به صورت سرپایی در مطب انجام می شه.

 

انحراف بینی چیجوری درمان می شه؟

واسه درمان انحراف بینی ممکنه در موارد ناچیز از بعضی داروا کمک گرفته شه مثل اسپریای مرطوب کننده که جواب خوبی به درمان میدن. اما یادمون نره در این مشکل ساختاری، انسداد ایجاد شده برطرف نمیشه مگه با جراحی.

جراحی چیجوری انجام می شه؟

در این نوع عمل، برشای کوچیکی در قسمتای دارای انحراف می دیم و غضروف یا استخون تیغه بینی ورداشته یا اصلاح می شه. البته به طور همزمان باید اعمال جراحی سینوسا هم انجام شه.

 

در این روش آندوسکوپیک واسه اصلاح مناطق دچار انحراف بینی استفاده می شه. در بعضی موارد شاخکای بینی باید درمان شه.

 

با این جراحی، کجی ظاهری بینی هم اصلاح می شه؟

بر خلاف تصور خیلی از بیماران باید گفت انجام عمل انحراف اصلا باعث صاف شدن شکل ظاهری بینی نمی شه. جراحی انحراف به روش عادی فقط نواحی ایجادکننده مانع در راه تنفس رو اصلاح می کنه و تغییری در شکل یا کجی خود بینی نمی ده؛ پس مریضایی که همزمان خواهان اصلاح تیغه بینی و کجی ظاهری هستن، باید عمل جراحی سپتو رینوپلاستی رو بکنن. فقط هنگام جراحی در رفتگی غضروف تحتانی بینی، بعضی وقتا انحراف ظاهری کم می شه.

 

چه سنی واسه این عمل جراحی مناسبه؟

جز در موارد خاص بهتره عمل جراحی بینی پس از کامل شدن رشد بینی و صورت، یعنی پس از پونزده تا هیجده سالگی انجام شه. البته در شرایط خاص و مواردی که انسداد کامل یا مشکلات ایجاد شده باشه، حتی در کودکان هم میشه با رعایت بعضی ملاحظات خاص به عمل جراحی دست به کار شد.

 

چه نکاتی در مورد عمل جراحی بینی هست؟

عمل جراحی انحراف تیغه بینی معمولا با بیهوشی عمومی انجام می شه و طول مدت زمان جراحی بستگی شدیدا انحراف بینی داره و ممکنه حدود یه ساعت به طول انجامد. بیماران هم چند ساعت بعد از جراحی مرخص می شن. بیشتر پس از عمل، از پانسمان داخل بینی که بیشتر به صورت یه گاز آغشته به پماد آنتی بیوتیکی (تامپون) است، استفاده می شه. تامپون پس از چند روز خارج می شه.

 

بعضی وقتا واسه این که بتونیم تیغه اصلاح شده رو در همون وضع نگه داریم، قطعاتی پلاستیکی رو داخل بینی قرار می دیم که چند هفته بعد خارج می شه.

 

تازگیا روش جدید دیگری وارد بازار شده که در اونا پانسمانا قابل جذبه، اما گرانه و به طور گسترده و در همه مراکز درمانی از اونا استفاده نمی شه.

 

بیماران ممکنه پس از عمل، دچار تورم ناچیزی شن که طبیعیه و به مرور از بین میره.

 

این نوع جراحی آسیب ای هم داره؟

مانند هر جراحی دیگری، این عمل هم با خطراتی همراه س، البته مشکلات جانبی این عمل نادر و کمه.

این مشکلات شامل عفونت، خونریزی، جمع شدن خون زیر مخاط بینی، اصلاح نشدن کامل مشکل یا ایجاد اشکالی در غضروف بینیه.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *