انحراف بینی چیست؟ | بیماری

انحراف بینی

انحراف تیغه بینی چیه؟

انحراف بینی با در نظر گرفتن گسترش خیلی زیاد در میان مردم و به دلیل اینکه اثرات بسیار زیادی بر چگونگی زندگی و سلامت افراد میذاره، بحث مهم و  مهمی هستش.

وقتی در مورد انحراف بینی صحبت می کنیم، اولین مسأله ای که به ذهن ما خطور می کنه گرفتگی بینی هستش که این مسأله تا حدود بسیار زیادی درست هستش. با اینکه مهم ترین مسأله در انحراف بینی گرفتگی بینی هستش ولی باید مورد توجه داشته باشیم که انحراف تیغه بینی ممکنه باعث ایجاد مسایل دیگری از جمله سردرد و عفونت سینوس ها شه. در عین حال ممکنه که کسی انحراف بینی داشته باشه ولی با مشکل خاصی هم  روبه رو نباشه.

انحراف تیغه بینی در بیشتر افراد دیده می شه. با این حال نمیشه اعلام کرد که همه این موارد از اهمیت کلینیکی بر خوردار هستن واگر کسی  دچار انحراف تیغه بینی باشه باید تحت مراقبت و درمان قرار بگیره.

ساختار اصلی تیغه بینی چیجوریه؟

انحراف بینی-قبل از هر چیز جهت آشنایی با این مریضی لازمه تا با ساختار تیغه بینی آشنا شیم. تیغه بینی تیغه ایه بسیار نازک که در قسمتای جور واجور ضخامت اون بین ۱ تا ۲ میلیمتر هستش که دو چاله بینی رو از هم جدا می کنه و قاعدتا باید دقیقا در حد وسط بینی قرار بگیره ولی همونطور که ذکر اون به میان اومد انحراف جزیی اون به دو طرف با مشکل خاصی همراه نیس.تیغه بینی از دید ساختمانی دارای دو قسمته، یکی قسمت جلویی که ساختاری غضروفی داره و دیگری قسمت پشتی و بالایی که از استخون تشکیل شده. غضروف بافتیه نیمه سخت که از قوام و پایداری خوبی بهره مند هستش و دارای حالتی ایستایی هستش اما در مقایسه با استخون به مراتب نرم تر و انعطاف پذیرتر هستش و خیلی راحت قابل بریده شدنه.

یکی از مهم ترین دلایلی که قسمت جلویی و پایینی بینی از غضروف تشکیل شده اینه که حالت ارتجاعی داشته باشه و بینی بتونه به دو طرف حرکت بکنه و خدا این قسمت از بینی رو این جوری خلق کرده که بینی فقط یه عضو به طور کامل ثابت نباشه و بتونه به دو طرف حرکت مختصری داشته باشه. از دیگر دلایل غضروفی بودن قسمت پایین بینی اینه که چون این قسمت بیشتر در برابر ضربه قرار داره در صورت وارد اومدن ضربه به این قسمت دچار شکستگی نشه. این در حالیه که قسمت استخوانی که سخت تر هستش در صورت وارد شدن ضربه شکننده تره. اینم بگیم که روی این دو قسمت تیغه، یه پوشش مخاطی نازک قرار داره که بر خلاف نازک بودن از اهمیت به سزایی بهره مند هستش، هم از دید خون رسانی به تیغه بینی و هم از این دید که این پوشش در تنظیم درجه گرما دمی و کیفیت تنفسی و بویایی مهمن.

چه وظیفه ای رو دوش تیغه بینیه؟

انحراف بینی-از دید کارکرد وظیفه تیغه بینی تنها همون جدا کردن دو قسمت بینی از همدیگه هستش. یکی از خوبیا این که دو قسمت بینی جدا از هم هستن اینه که مریضیا و میکروبا خیلی راحت از یه سمت به سمت دیگه قابل انتقال نیستن. از دیگر خوبیا جدا شدن فضای داخل بینی به دو قسمت کوچکتر اینه که اگه این فضا از یه حدی بزرگتر باشه ممکنه هوا موقع ورود به داخل بینی دچار چرخش شه و مشکلاتی رو واسه عمل تنفس بسازه. با باریک تر شدن فضای ورودی هوا به درون یه محفظه در صورت ثابت بودن فشار مکنده هوا سرعت بالاتر میره و امکان ایجاد گردابه هوا کم میشه. به طور خلاصه میشه گفت که تیغه بینی وظیفه تنظیم هوای وردی به بینی رو برعهده داره. از دیگر اثرات وجود تیغه بینی میشه به نگه داشتن شکل ظاهری بینی اشاره کرد. درافرادی که تیغه بینی اونا در اثر ضربه دچار شکستگی شده میشه خیلی راحت دید که در اثر آسیب این عضو، بینی شکل ظاهری خود رو از دست داده و دچار افتادگی شده و به اصطلاح حالت کوفتگی پیدا می کنه.

بخشای دیگری هم در تیغه بینی هست، از اون جمله میشه به بخشایی اشاره کرد که در صورت تحریک باعث بروز سردردهای شدید می شن و در بعضی از مواقع دلیلی هستن واسه شروع میگرن.

انحراف بینی

چه عواملی باعث انحراف بینی می شن یا بر اون تاثیردارن؟

*یکی از مهم ترین عوامل موثر در انحراف بینی عوامل تکاملی و ارثی هستن. عامل تکاملی و ارثی در انحراف بینی بدون معنا هستش که موقع جنینی به خاطر اختلافاتی که در اندام و اندام پدر و مادر هست و همین طور به خاطر اختلافات ژنتیکی، تیغه در وقتی که می خواد رشد پیدا کنه به خاطر این نبود شباهت که ازسمت پدر و مادر به ارث می بره به صورت نامتقارن در دو طرف بینی رشد می کنه علاوه بر اینکه رشد تیغه و گوشت و پوست هم  باهم همخوانی لازم رو ندارن و در نتیجه تیغه بینی دچار انحراف می شه. این نوع انحراف بینی به عنوان انحراف تکاملی هم شناخته می شه. این انحراف بینی ممکنه که از اول وجود نداشته باشه و با مرور زمان و رشد نوزاد و بالاتر رفتن سن اون کم کم نمایان شه، از این روست که این نوع انحراف بینی رو به عنوان انحراف تکاملی هم می شناسن که همونجوریکه ذکر شد دلیل اون اختلاف اندازه رشد قسمتای جور واجور بینی با همدیگه هستش. در بعضی موارد آدمایی که دچار مشکلات تنفسی هستن مثلا دارای لوزه سوم بزرگتر از حد عادی هستن ممکنه دچار تغییراتی در ساختار دستگاه تنفسی بشن، مثلا سقف دهن اونا گودتر بشه و به دلیل اینکه سقف دهن در زیر فضای بینی قرار داره با گودتر شدن اون به تیغه بینی فشار وارد می شه و باعث انحراف تیغه بینی می شه. در دیگر موارد کسائی که دچار مریضیای فک و صورت هستن ممکنه که دچار انحراف بینی شن، مثلا کسائی که دارای فک بالایی کوچیک تری هستن ممکنه که دچار انحراف تیغه بینی بشن. همین طور کسائی که دچار مریضی لب شکری و یا شکاف کام هستن تقریبا همیشه به انحراف بینی دچار می شن.

*عامل دوم در انحراف تیغه بینی، ضربه هستش. ضربه ها در ایجاد انحراف بینی نقش بسیار مهمی رو اجرا می کنن. بعضی از ضربه ها در دوران بچگی و کودکی و یا حتی در زمان تولد نوزاد به بینی وارد می شن که در نتیجه اون تیغه بینی دچار انحراف می شه. در خیلی از این موارد حتی با اینکه ضربه ها شدید نمی باشن ولی باعث انحراف بینی می گردن. در موارد دیگه تصادفا و درگیریای خیابانی و برخورد جسم سخت به بینی که به هر دلیل می تونه باعث شکستگی تیغه و استخون بینی بشن. در بعضی موارد ممکنه که بینی دچار شکستگی نشه ولی با وارد اومدن ضربه در زیر غضروف خون ریزی ایجاد شه و این خونریزی اگر به موقع تشخیص داده نشه و درمان نگردد باعث انسداد راه تنفسی، از بین رفتن لایه مخاطی و تغییر شکل ظاهری بینی می شه.

مشکلات و ناراحتیای حاصل از انحراف بینی کدوما هستن؟

مشکلات انحراف بینی-از مضرات گرفتگی و انحراف بینی میشه به اختلاف کیفیت هوای تنفسی از راه بینی و دهن اشاره کرد که از نظر تمیزی  و درجه گرما بسیار با هم اختلاف دارن و این می تونه دلیلی در به وجود آوردن ناراحتیایی در دراز مدت واسه آدمایی که دچار گرفتگی راه تنفسی هستن، شه. از اون جمله میشه به خشکی دهن و مشکلات بویایی اشاره کرد. از طرف دیگه آدمایی که دچار گرفتگی راه تنفسی هستن پس از یه مدت به دلیل مشکلات تنفسی ممکنه که از نظر روانی دچار ناراحتیایی شن.

در بعضی موارد انحراف بینی می تونه روی دهانه سینوسای فرد تاثیر بزاره و باعث شه که فرد مستعد سرماخوردگی و سینوزیتای طولانی شه. سردردها هم در پاره ای از موارد مربوط به انحراف بینی هستن طوریکه در موارد زیادی بعد از برطرف کردن مشکل انحراف بینی فرد، دیده شده که مشکل سردرد اونم به طور کامل مرتفع گردیده.

راه های تشخیص انحراف بینی کدوما هستن؟

تشخیص انحراف بینی معمولا با یه معاینه بسیار ساده بینی شکل میگیره، این معاینه می تونه با آندوسکوپ انجام شه چون این امکان رو به دکتر میده که همه قسمتای تیغه بینی رو به دقت مشاهده کرده و مورد معاینه بذاره. اگه فرد فقط دچار انحراف بینی باشه واسه تشخیص اون احتیاج به کار خاص دیگری نیست ولی در مواردی با انجام سی تی اسکن هم میشه خوب مشکلات رو دید و اگه شخص به عوارضی مثل سینوزیت گرفتار باشه اونو تشخیص داد.

راه درمان انحراف بینی چیه؟

از دید درمانی اگه کسی دچار مشکلات انحراف بینی شده باشه نیاز به جراحی داره. جراحی به این صورت انجام میشه که به طور کامل از ناحیه داخل بینی لایه های مخاطی محافظ رو کنار زده و قسمتی رو که دچار مشکل هستش ورداشته و یا بازسازی می کنن. در خیلی از موارد در بین برطرف کردن انحراف تیغه بینی لازمه که دکتر توربینای بینی رو هم مرتب و درست کنه. مثلا وقتی که انحراف بینی به سمت راست هست توربینای چاله سمت چپ به صورت جبرانی بزرگتر شده و می تونن در این طرف بینی هم انسداد بسازن.  

در روشای قدیمی جراحی انحراف بینی وقتی که لایه مخاطی ورداشته می شد کل محتویات زیر اون یعنی غضروف و استخون رو تخلیه می کردن که باعث بروز مشکلاتی از جمله افتادگی نوک و فرورفتگی پشت بینی می شد که این روش ها امروزه کهنه و بی اعتبار شده.

جراحی تیغه بینی خطراتی رو واسه مریض به دنبال داره؟

عمل جراحی انحراف بینی-معمولا درزمان یه عمل جراحی مهمترین دلیلی که یه مریض رو تهدید می کنه اثرات به وجود اومده به وسیله بیهوشی هستش. در مورد این عمل میشه گفت که حالا خوبیش اینه در خیلی از موارد میشه با بی حسیای موضعی و یا بیهوشیای ساده عمل انحراف بینی رو به انجام رساند و خطر خاصی شخص مریض رو تهدید نمی کنه.

سن مناسب واسه انجام عمل جراحی روی تیغه بینی چه سنیه؟

نکته مهم دیگه در مورد عمل انحراف بینی، سن افرادیه که میخوان مورد عمل قرار بگیرن. اگه فرد دارای مشکل حادی نباشه و به اصطلاح دچار انسداد نسبی باشه، تلاش بر اینه که تا اتمام سن رشد مورد عمل قرار نگیره. اما در مواردی که مشکل زیاد باشه و شخص دچار گرفتگی شدید باشه، به صلاحه که عمل زودتر انجام شه چون خود این گرفتگی اگه شدید باشه، می تونه واسه کودکان اشکالاتی رو در شکل ظاهری صورت بسازه. علاوه بر اون ممکنه که شخص دچار مشکلات ریوی بشه.

بعد از عمل جراحی روی تیغه بینی به مراقبتای خاص ای نیازه؟

بعد از عمل انحراف بینی ممکنه که داخل بینی به وسیله پدهای خاصی پانسمان بشه که این پدها فقط جلوی خونریزی رو می گیرن و واسه تنفس بیمارمشکلی ایجاد نمی کنن. مریض معمولا بعد از عمل انحراف بینی احتیاج به یک تا دو روز استراحت داره و معمولا اگه چیزی درون بینی اون قرار گرفته باشه بعد از دو روز خارج می شه و اون قادر هستش که به زندگی عادی خود برگرده../

منبع:www.dr-shirazi.com

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *