انحراف شست پا یا بونیون چیست؟ | بیماری

: مجموعه: بیماریا و راه درمان

ممکنه به خاطر کنترل درد بونیون فقط به تغییر کفشا نیاز داشته باشین

بونیون عبارت است از وجود یه زایده استخوانی (بونیون ) در لبه خارجی مفصل قانون شست پا که باعث کج شدن اون به سمت دیگه انگشتان پا می شه. این مشکل در خانوما سه برابر شایعتر از آقایون است .

 

بونیون چیه؟

بونیون یه توده استخوانیه که در مفصل محل اتصال شست با پا با نام (مفصل متاتارسوفالانژیال (MTP)) شکل می گیرین. این آسیب کم کم به آهستگی اتفاق می افته، و در آخر بزرگ تر شده و بیرون می زنه. این می تونه باعث شه انگشت شست پا انحراف یابد، بعضی وقتا اون قدر که روی انگشت بعدی قرار گیرد.

 

قوز شست پا باعث می شه شست پا به سمت انگشت دوم پا مایل شه. این مشکل معمولا پیشرونده س و کم کم و به کندی بدتر می شه که همراه با ایجاد علائم هستش، هر چند بعضی از این بیماران نشونه هایی ندارن. این مریضی با عناوین هالوکس والگوس، بونیون و انحراف شست پا هم شناخته می شه.

 

دلیل بروز بونیون:

تا الان دلیل واحدی رو واسه این مشکل مسوول ندونسته ان و بر خلاف اینکه بعضیا فکر می کنن پوشیدن کفشهای نوک تنگ و پاشنه بلند عامل این بیماریه ، بعضیا دیگه زمینه های ژنتیکی رو مسوول میدونن و در کل به نظر میرسه که مخلوطی از این دو یعنی بروز مشکل در افراد با زمینه ژنتیکی مناسب وقتی به مدت طولانی از کفشهای نوک تیز و پاشنه بلند استفاده میکنن بیشتر هستش.

 

دلایل داخلی شامل سابقه خانوادگی (سابقه خانوادگی این مشکل تا حدود ۸۳ گزارش شده)، همراه با کف پای صاف، و کنراکچر تاندون آشیل هم از عوامل بروز این آسیب عنوان شده.

تشخیص افتراقی شامل هالوکس ریجیدیتوس (آرتریت مفاصل)، سیزاموئیدیت، شکستگی، نقرس، بیماریای روماتولوژیک، دردهای نورولوژیک (معمولا دیابت) و عفونته.

دچار شدن به این مریضی سن خاصی نداره و ممکنه در نوجوونی و در حدود سنی ۱۵-۱۰ سال هم به وجود بیاد.

 

بونیون یه توده استخوانیه که در مفصل محل اتصال شست با پا شکل می گیرین

 

علایم شایع  بونیون:

مشخص ترین نشونه یه توده برآمده بر مفصله. این زائده ممکنه دردناک باشه و متورم یا قرمز شه. هم اینکه می تونه حرکت انگشتان پا، مخصوصا انگشت شست رو با مشکل مواجه کنه.

کج شدن شست پا به سمت دیگه انگشتان پا به طوری که ممکن است روی انگشت دوم و بعضی وقتا سوم پا بره.

کلفت شدن پوست روی زایده استخوانی قانون شست پا

بعضی وقتا تجمع مایع زیر پوست کلفت شده

درد و خشکی پا

 

چه وقتی واسه بونیون باید به دکتر مراجعه کنین:

هرچند انحراف انگشت شست پا به درمان پزشکی احتیاج نداره، اما در صورت بروز هر کدوم از موارد زیر به دکتر متخصص مراجعه کنین:

درد همیشگی در پا یا انگشت شست پا

برآمدگی قابل مشاهده روی مفصل انگشت بزرگ پا

کاهش دامنه حرکت انگشت شست پا یا تموم پا

مشکل در پیدا کردن کفش مناسب به خاطر وجود بونیون 

 

تشخیص بونیون :

یه دکتر، موقع تشخیص علائم توصیف شده در بالا، یه هالوکس والگوس بونیون رو به عنوان تشخیص احتمالی در نظر میگیره.

آناتومی پا، از جمله کارکرد مفصلی، در طول معاینه آزمایش می شه.

رادیوگرافی (فیلمای اشعه ایکس) پا می تونن،واسه تعیین اتحاد مفاصل پا و واسه دیدن شرایط اساسی، مانند:آرتریت یا نقرس، به درد بخور باشه.

فیلمای اشعه ایکس، یه روش بسیار عالی واسه محاسبه تراز انگشتان پا در موقعیت وایس تاده و موقع تحمل وزن هستن.

 

مشخص ترین نشونه یه توده برآمده بر مفصله

 

درمان بونیون :

در مراحل ابتدایی ایجاد انحراف در شست پا، درمان با روشای بدون جراحی انجام می شه:

 

تغییر کفشا

ممکنه به خاطر کنترل درد بونیون فقط به تغییر کفشا نیاز داشته باشین. دکتر شما می تونه کمک کنه کفش مناسبی انتخاب کنین کفشا باید جای زیادی واسه انگشتان شما دارا باشن، و پاشنه اونا از ۲ اینچ (۵ سانتیمتر) کمتر باشن. پاشنهای بلند بر قسمت جلوی پا فشار وارد آورده و می تونن منتهی به بروز بونیون و مشکلاتی دیگه شن. از پوشیدن کفشایی که تنگ یا نوک تیز هستن یا به انگشتان شما فشار وارد می کنن دوری ورزید.

 

تاثیر رژیم غذایی بر بونیون :

مواد غذایی که مصرف می کنین هم نقش بسیار مهمی در جلوگیری از بونیونا داره. اگه مواد غذایی که التهابات رو آروم می کنن، استفاده کنین تورم و التهاب در پاها کمتر می شه. کاهش مصرف غذاهای تند و چرب و هم اینکه شکر هم بسیار موثره.

 

ماساژ :

ماساژ روزانه منطقه آسیب دیده راهی محبوب واسه درمان انحراف انگشست شست و پیشگیری از اون هستش چون گردش خون رو زیاد می کنه .

ماساژ به طور منظم خطر دچار شدن به پینه و میخچه پا رو کم می کنه.

مقداری روغن کرچک , زیتون و یا روغن نارگیل رو گرم کنین و روی منطقه آسیب دیده بریزین.

بعد با انگشتان دست خود به مدت ده دقیقه خوب مالش بدین و تلاش کنین فشار و حرکت وارد کنین.

این کار رو سه بار در روز تکرار کنین.

 

پدهای مخصوص :

پدهای مخصوص می تونن در ناحیه نزدیک برآمدگی نقش ضربه گیر رو دارا باشن. اما اول با پزشکتون مشورت کنین یا پد رو به مدت کوتاهی امتحان کنین تا ببینین تاثیری داره یا نه؟ اگه از اندازه اشتباه استفاده کنین، فشار روی پاها بیشتر می شه.

 

یخ :

بیشتر پس از اینکه مدت طولانی روی پای خود بودین، باعث درد و التهاب می شه ؛ واسه خلاص شدن از درد و التهاب، درمان با یخ، گزینه خوبیه دمای سرد موقتا انتهای عصب درد رو بی حس میکنه و قطع درد رو جفت و جور می کنه.

تعدادی از یخ خرد شده رو تو یه هوله نازک بذارین و اونو بپیچونید.

روی محل آسیب دیده به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بذارین.

یه استراحت ۱۰ دقیقه ای بدین و دوباره ۲تا ۳ بار این کار رو انجام بدین.

از این روش ساده در مواقع لازم استفاده کنین.

 

زردچوبه :

از زردچوبه می تونه در درمان انحراف شست پا یا همون بونیون استفاده کرد چون دارای کورکومینه که توانایی کاهش درد و التهاب رو داره .

مخلوط نیم قاشق چای خوری پودر زردچوبه با کمی روغن زیتون تا خمیری به دست بیاد ؛ بعد اون روی منطقه مورد نظر بمالید , این کار رو سه بار در روز واسه چند روز تکرار کنین.

هم اینکه می تونین یه قاشق چای خوری زردچوبه با یه لیوان آب ولرم یا شیر گرم مخلوط کنین و دو بار در روز بخورین.

 

قوز شست پا باعث می شه شست پا به سمت انگشت دوم پا مایل شه

 

بابونه : 

بابونه یه درمان گیاهی محبوب و موثره که می تونه به مسائل مربوط به هالوکس والگوس بونیون کمک کنه این گیاه، دارای خواص ضد التهابیه که به کاهش درد و التهاب کمک می کنه این گیاه حتی واسه مدلای تیز اونم موثره شما می تونین از هر کدوم از این داروها یا ترکیبا ، استفاده کنین:

تو یه لیوان چای، یه کیسه چای بابونه بذارین و اونو در حالی که هنوز گرمه بخورین.

هم اینکه، کیسه چای مورد استفاده رو مستقیما روی موضع بذارین.

از این درمان خونگی ۳ یا ۴ بار در روز استفاده کنین.

محل آسیب دیده رو با مخلوط روغن عصاره بابونه و روغن حامل، هر شب قبل از رفتن به تختخواب بمالید.

 

اما اگه این انحراف به اندازه ای باشه که این روش ها کمکی نکنه و مریض در انجام فعالیتای روزمره دچار مشکل شده و درد شدید داشته باشه، مریض باید تحت عمل جراحی قرار گیرد که طی اون دکتر معالج علاوه بر نابود کردن درد، تغییر شکل ایجاد شده در پنجه پا رو اصلاح می کنه.

 

نکته بسیار مهم براساس پیشنهاد انجمن جراحان پا و مچ پای آمریکا اینه، که هدف جراحی هیچوقت نباید فقط مقاصد زیبایی یا امکان به کار گیری کفشای نوک تیز باشه. بیشتر از یه سوم بیماران حتی بعد از جراحی هم نخوان تونست کفش نوک تیز و پاشنه بلند استفاده کنن. ورزشکاران حرفه ای و کسائی که به صورت حرفه ای رقاص یا بالرین هستن در طول دوران حرفه ای خود نباید جراحی شن.

 

روشای بسیار زیاد و متنوعی واسه جراحی هست که طبق نیاز مریض، شدت بدشکلی، اندازه تخریب مفصل و عوامل دیگه استفاده میشن و ممکنه نیاز به بیشتر از یه برش جراحی باشه. معمولا در دوره بعد از عمل از گچ یا آتل گچی اسفاده نمی شه و به جای اون بانداژ مخصوص به همراه کفش مخصوص به کار میره.

 

مراقبت بعد از عمل هالوکس والگوس

زمان ترخیص از بیمارستان پای شما با باند پانسمان شده. ممکنه پای شما رو گچ گرفته باشن یا اینکه پای شما رو در کفش طبی خاصی گذاشته باشن. معمولا بخیها بعد از دو هفته کشیده می شن، ولی پای شما باید تا ۶ الی ۸ هفته پشتیبانی شه. پانسمانهای خود رو دست نزنین و همیشه اونا رو خشک نگه دارین. در بین حموم کردن، پای خود رو در کیسه پلاستیکی بذارین تا خیس از خیس شدن اون جلوگیری کنین.

 

در چند روز اول بعد از جراحی دراز بکشین و با گذاشتن چند بالشت در زیر پاتون اونو بالا نگه دارین. واسه کاهش درد و تورم با صلاح دید دکتر معالج می تونین از یخ استفاده کنین. تا حدود شش ماه بعد از جراحی یکم تورم در ناحیه شست دارین. بعد از برداشتن کلی پانسمانا، تا چند ماه تلاش کنین از کفشای راحت مثل کفشای ورزشی استفاده کنین.

 

ممکنه دکتر شما از شما بخواد تا در چند روز اول بعد از جراحی واسه راه رفتن از عصا یا واکر استفاده کنین. با بهبودی بیشتر زخم، شما می تونین وزن بیشتری رو روی پای خود تحمل کنین، با این حال تلاش کنین در چند هفته اول بعد از جراحی، زیاد راه نرید. معمولا بعد از گذشت یه هفته از جراحی می تونین رانندگی کنین.

 

نرمشای خاصی واسه افزایش انعطاف پذیری پا و تقویت عضلات پا به شما آموزش داده میشه. اونا رو انجام بدین.

داروهایی رو که دکتر معالج بعد از جراحی واسه شما تجویز می کنه شامل چند روز به کار گیری آنتی بیوتیک واسه پیشگیری از ایجاد عفونت در محل جراحی و مصرف داروهای ضد درد است. از اونا استفاده کنین.

 

مشکلات احتمالی :

عفونت زایده استخوانی ، به خصوص در افراد دیابتی

التهاب و تغییرات التهابی در بقیه مفاصل به دلیل اشکال در راه رفتن ، که باعث وارد اومدن استرس عجیب روی پا، مفصل ران ، و ستون فقرات می شه.

 

 

جمع آوری:بخش سلامت بیتوته

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *