انحراف چشم در کودکان | بیماری

انحراف چشم در کودکان

یکی از شایع ترین مشکلات چشمی که کودکان با اون روبه رو هستن، تنبلی چشم است که بارها درباره اون صحبت شده. اما علاوه بر اون، انحراف چشم کودکان یا استرابیسم رو هم نمیشه ازش سرسری رد شد. براساس گفته کارشناسان، با پیگیریای به موقع و مناسب میشه از بروز مشکلات جدی چشم پیشگیری کرد.

اگه روزی متوجه تغییر عجیب چشم بچتون شید، چیکار می کنین؟ شمام از اون دسته آدمایی هستین که به کودک پیشنهاد می کنن چند ساعت بخوابه و استراحت کنه یا این که از اون می خواین دستمالی گرم روی چشم هاش بزاره و کمی آروم باشه؟ شاید هم خیلی نگران شید و سریع به چشم دکتر مراجعه کنین.

 

 

دکتر احمد عامری ، چشم دکتر و فوق تخصص استرابیسم در این باره توضیح میده:

انحراف چشم مریضی ایه که در نتیجه وجود مشکل در سیستم اعصاب یا عضلات چشم ایجاد می شه و می تونه دلیل بروز مشکلاتی جدی واسه فرد شه.

انحراف چشم می تونه باعث بروز مشکل در بینایی کودک به شکل تنبلی چشم شه

تنبلی و انحراف چشم

وقتی که نوزاد در شرایط عادی و طبیعی متولد می شه، همه اعضای بدن یه فرد بزرگسال رو داره؛ دست، پا، زبون، چشم و… اما در دوران نوزادی اون قادر نیس از هیچ کدوم این اعضا به درستی استفاده کنه. واقعا تا تکامل ایجاد نشه، کودک نمی تونه از اعضای بدنش استفاده کنه.

به گفته دکتر عامری، چشم آدم هم از این قانون مستثنا نیس. یعنی اگه تصویرها روشن و دقیق روی شبکیه ایجاد نشه، سیستم بینایی هم واسه دیدن تحریک نمی شه. در این شرایط تنبلی چشم بروز می کنه.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره تنبلی چشم میگه: واسه این که مغز بتونه درک درستی از تصویرهای دریافتی داشته باشه، باید تصویری روشن همزمان روی دو چشم ظاهر شه. اما وقتی که مشکلی مانند انحراف وجود داشته باشه، این سیستم دچار مشکل می شه. پس تنبلی چشم ـ که یه مشکل تکاملیه ـ به وجود اومده به وسیله وجود مشکل در ایجاد تصویر روی هر دو چشمه.

ایشون با اشاره به این مشکل تکاملی خاطرنشان می کنه: وقتی که متوجه ایجاد این مشکل شیم، باید اونو درمان کنیم تا تنبلی چشم هم درمان شه.

به گفته ایشون، این نکته رمز موفقیت درمانه و به خاطر همین درمان در سنین پایین تر نتیجه بهتری داره.

 

علل ایجاد انحراف چشم

دکتر عامری با اشاره به این نکته که انحراف چشم یکی از عللیه که می تونه باعث مشکل ایجاد تصویر روی شبکیه شه، توضیح میده: انحراف چشم می تونه به شکل مادرزادی یا اکتسابی بروز کنه؛ انحراف چشم مادرزادی در ۵ تا ۶ ماه اول تولد اتفاق میفته و اگه بعد از این سنین نمایان شه، اکتسابیه.

به گفته ایشون، اگه انحراف چشم مادرزادی باشه، معمولاً در ۵ تا ۶ ماه اول زندگی نوزاد تشخیص داده و درمان می شه، اما بعضی وقتا زمان زیادی از ایجاد این مشکل می گذره و والدین با تشخیص انحراف در چشم کودک به دکتر مراجعه می کنن.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره توضیح میده: در اینجور شرایطی اگه مشکل اصلی تشخیص داده و کودک درمان شه، خیلی راحت میشه از بروز تنبلی و انحراف چشم جلوگیری کرد.

در صورت مراجعه و تشخیص به موقع میشه تنبلی و انحراف چشم رو درمان کرد

نشونه انحراف چشم

به گفته دکتر عامری تنها نشونه ای که والدین می تونن متوجه وجود انحراف چشم کودک شن، تغییر ظاهری چشم هاست.

ایشون توضیح میده: بعضی وقتا هم ظاهر چشم کودک نشون دهنده انحرافه، ولی در اصل هیچ مشکلی وجود نداره که به این شرایط، انحراف کاذب می بگیم.

این افراد باید دقت داشته باشن، پس از تشخیص انحراف کاذب هم باید تا وقتی که دکتر تعیین می کنه، بررسیا و پیگیریای لازم رو بکنن.

 

انحراف چشم قابل درمانه

دکتر عامری با بیان این نکته که انحراف چشم رو در سنین بالا هم میشه درمان کرد، یادآور می شه: با این که انحراف چشم تا سنین بالا هم قابل درمانه، اما تنبلی چشم باید در سنین کودکی تشخیص داده و درمان شه. پس پس از معاینه کودک، اگه دکتر متوجه انحراف چشم اون شه، باید درمان لازم رو انجام داد.

بعضی وقتا ممکنه دکتر تشخیص بده که کودک به عینک نیاز داره، اما تجویز عینک بعضی وقتا می تونه همه انحراف رو اصلاح کنه.

بعضی وقتا وقتی کودک عینکش رو برمی داره، انحراف چشمش ظاهر می شه. این نشون میده که این انحراف وابسته به ضعف چشمه. در این شرایط اگه ضعف چشم درمان شه، انحراف هم درمان می شه.

در مواردی که یه تیکه از انحراف با به کار گیری عینک بازم باقی می مونه، چشم این بچه ها معمولا با سه نوع مشکل روبه روست؛ اونا هم چشمای ضعیفی دارن و هم با تنبلی و انحراف چشم درگیر هستن که درمان هر کدوم از اینا هم فرق داره.

ضعیفی چشم با عینک درمان می شه که اگه بتونه انحراف رو هم برطرف کنه، اتفاق خوبیه. ولی اگه عینک نتونه انحراف چشم رو اصلاح کنه، درمان فقط از راه جراحی شدنیه، اما درمان اصلی تنبلی چشم فقط بستن چشمه.

دکتر عامری به والدین اخطار میده: بعضی وقتا این سه نوع مشکل متفاوت در عضو کوچیکی مانند چشم تشخیص داده می شه که باید به اون دقت داشته باشن و درمان رو تا آخر ادامه.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *