انجام دادن این کارها با معده خالی مضر است | بیماری

: انجام دادن این کارا با معده خالی مضره

: انجام دادن این کارا با معده خالی مضره 

شمار زیادی از کارا هستن که پیشنهاد می کنیم با معده خالی اونا رو انجام ندین چراکه واسه سلامتی تون بسیار مضر هستش. شایدً در مورد این که با شکم خالی چه کارایی باید بکنین یا از چه فعالیتایی دوری کنین, خیلی شنیدین. به طور مثال, می گن صبح ناشتا, پیش از خوردن صبحونه یه لیوان آب ولرم بخورین; چه بهتر که چند قطره آب لیموی تازه هم در اون بچکانید تا همه سموم از بدن دفع شن.

اما ما در این مقاله, کارایی که نباید با معده خالی انجام بدین رو براتون برشمرده ایم. مثلاً تلاش کنین تا حد امکان از جویدن آدامس یا نوشیدن قهوه دوری کنین تا معده تون با مشکلی رو به رو نشه.

خوردن قرص های ضد التهاب

آسپرین, پاراستامول و دیگه داروهای غیراستروئیدیِ ضدالتهاب رو نباید با معده خالی استفاده کنین. در صورت انجام اینکار, نه فقط اثر اونا از بین میره, بلکه میتونه واسه سلامتی بدن هم ضررهای زیادی امثال خونریزی معده به دنبال داشته باشه.

نوشیدن قهوه

نوشیدن قهوه وقتی شکم شما خالی هست می تونه به سوزش معده یا ترش کردن منجر شه. اگه صبحا فقط به نوشیدن قهوه اکتفا کرده و صبحونه میل نکنین, سروتونین خون کاهش پیدا می کنه و در ادامه روز حس افسردگی پیدا می کنین.

پیشنهاد; اگه نمی تونین عادت نوشیدن قهوه صبحگاهی رو ترک کنین, بهتر هست اونو با شیر یا خامه همراه کنین. چربی شیر قادر هست اثرات منفی قهوه رو کم کنه.

آدامس جویدن

وقتی که آدامس می جوید, اسیدهای معده ترشح می شن و میتونن پرزهای معده رو از بین ببرن. جویدن دراز مدت آدامس به مشکلاتی امثال ورم و التهاب معده منجر میشه. همین طور بد نیس اشاره کنیم که تحقیقات اثبات کردن, آدمایی که خیلی آدامس می جوند به مصرف غذاای بی اعتبار امثال فست فود و شیرینی علاقه بیشتری نسبت به سبزیا و غذاای تندرست نشون میدن.

پیشنهاد; آدامسایی که شامل شیرین کننده های طبیعی «زایلیتول, سوربیتول» هستن ضرر کمتری نسبت به آدامسایی دارن که دارای شکر, آسپارتام و سیکلامات هستن. آدامس رو بیشتر از ۱۰ دقیقه نجوید, حتی وقتی معده تون پر هست.

خوابیدن

گرسنگی و پائین بودن اندازه گلوکز خون مانع از خوابیدن فرد می شن. دیدنی هست بدونین که کمبود خواب و استراحت هم باعث افزایش ترشح هورمونهای گرسنگی در بدن می شن.

پیشنهاد; خیلی غذا خوردن گذشته از خواب هم به درد بخور نیس. پس, بهتر هست پیش از رفتن به تختخواب, لبنیاتی امثال شیر استفاده کنین چون شامل منیزیوم و کلسیم هستن. این مواد به خواب هر چی بهتر افراد کمک می کنن.

ورزشای سخت

بعضی تصور میکنن وقتی صبح ناشتا ورزش می کنن, کالری بیشتری می سوزونن. اما این یقین غلطه, بلکه ورزش با معده خالی فقط باعث آب رفتن ماهیچه ها می شه. قدرت ورزش هم کم میشه چون بدن انرژی کافی واسه انجام تمرینات رو نداره.

پیشنهاد; به جای انجام تمرینات سخت ورزشی, تلاش کنین ایروبیک کنین. اگه دشواریای معدوی دارین, بهتر هست پیش از ورزش کردن حتماً یه اسنک کوچیک بخورین چون ورزش موجب ترشح اسید معده میشه که می تونه به معده خالی آسیب برسونه.

خرید کردن

به درد بخور هست بدونین که گرسنگی باعث می شه تا ما بیشتر از انچه که احتیاج داریم خرید کنیم. واقعا, معده خالی حتی می تونه ما رو مجبور کنه تا به سراغ قفسه های دیگه غیر از مواد خوراکی هم بریم. دیدنی هست بدونین که در نتیجه یه تحقیق مشخص شد, گرسنگی پیغام «من غذا می خوام» رو به مغز می فرسته. مغز اونو به صورت «من می خوام» قبول کرده و باعث می شه تا فرد سراغ خرید شکلای جور واجور غیرضروری بره.

پیشنهاد; قبل از رفتن به فروشگاه, لیستی از وسایل و مواد خوراکی موردنیاز خود رو جفت و جور کنین. همراه نداشتن کارت بانکی و به کار گیری پول نقد «به دلیل محدود بودن» هم میتونه ترفند خوبی واسه جلوگیری از خریدهای بیخود به حساب رود.

نوشیدن آب مرکبات

اسید و فیبری که در مرکبات هست موجب آزار شدن معده خالی می شه. به خصوص واسه آدمایی که به ورم معده گرفتار هستن, باید دقت دارا باشن که هیچوقت با شکم خالی, آب پرتقال, یا هر گونه مرکبات دیگری رو بخورن.

پیشنهاد; اگه تمایل دارین مثلاً آب پرتقال تازه بخورین, اونو به نسبت یه به یه با آب مخلوط کنین.

بحث کردن

تحقیقات اثبات کردن که گرسنگی باعث از بین رفتن خونسردی و آرامش میشه. دلیلش هم این هست که بازرسی رفتاری به انرژی نیاز داره. پس, وقتی فردی معده اش خالی هست, شاید این که رفتارای نامتعادل داشته باشه, بیشتر هستش.

.

منبع : parsnaz.ir

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *