انجام لیزیک و لازک چشم با چه شرایطی انجام می شود | بیماری

ممکنه در گذشته  خیلی از افراد با عینکی بودن خود به بهانهایی مثل  تیپ روشنفکری یا دکتری پیدا کردن به راه اومدن، ولی   در زمان بیست سال گذشته با فرق  نگاه ادما از یه طرف و از طرف دیگه با پیشرفتایی که در انجام   اصلاح نمره چشم با لیزر یعنی لیزیک و لازک بوجود اومده، خیلی از افراد در صدد وداع  با عینکای طبی خود هستن.

اما نکته مهم درباره عمل لیزیک و لازک اون هستش که شرایط همه افراد واسه این عمل مناسب به حساب نمیاد که مهم ترین عامل بازدارنده در این مورد، رعایت محدوده سنی مشخصی واسه به کار گیری این روش هاست که دکتر محمدرضا فرتوک زاده، فلوشیپ قرنیه در این باره میگه: انجام عملای رفع عیوب انکساری یعنی لیزیک و لازک واسه افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۵۰ سال مجاز نیس، چون احتمال تغییر شماره چشم در افراد زیر ۱۸ سال و در افراد بالای ۵۰ سال هم خطر بروز آب مروارید هست.

لیزیک، عمل جراحی اصلاح نمره عینک با لیزره که طی سالای گذشته به دلیل عوارضی که به دنبال داشت با تغییراتی مواجه و با عمل لازک جانشین شد. در این نوع عمل جراحی که با لیزر صورت میگیره، جراح به وسیله تیغه مخصوصی، برشی روی قرنیه بوجود میاره و با برداشتن لایه رویی قرنیه و تراش لایه زیرین، اصلاحاتی رو در اندازه تحدب قرنیه بوجود میاره. اینطوری شخص از گذاشتن عینک یا لنز طبی بی نیاز می شه.

زمان اصلاح نمره عینک با لیزر

دکتر فرتوک زاده در گفت و گو با جام جم با اشاره به این که ثابت موندن شماره چشم یا عینک طی یه سال متوالی از ضرورتای انجام عمل جراحی لازک یا لیزیکه، میگه: اگه شماره چشم فرد در حال زیاد شدنه باید انجام عمل لازک به تعویق بیفته.یعنی جراح باید صبر کنه تا وقتی که مطمئن شه بافت قرنیه از استواری لازم واسه انجام عمل لازک برخورداراست. چون طی این عمل از ضخامت قرنیه کم میشه و اگه قرنیه از استواری کافی بهره مند نباشه شخص در خطر تخریب بافت قرنیه قرار می گیره.

قوز قرنیه مانعی در برابر لیزیک چشم

عکسبرداری از قرنیه واسه این که شخص از نظر دارا نبودن احتمال قوز قرنیه مخفی مورد تائید قرار بگیره، از ضرورتای انجام عمل لیزیکه. به بیان دیگه در صورت نازک بودن قرنیه یا قوزدار بودن اون، مریض قادر به انجام عمل لیزیک و لازک نیس.

دکتر فرتوک زاده در این باره میگه: قوز قرنیه یه مریضی ژنتیکی است و معمولا در دهه دوم زندگی ظاهر میشه که طی اون قرنیه نازک می شه و حالت مخروطی پیدا می کنه. اینجور شرایطی به ایجاد نزدیک بینی، آستیگماتیسم بی نظم و در نتیجه کاهش دید منجر می شه.

از اونجا که قوز قرنیه باعث می شه استواری بافت سازنده قرنیه کاهش پیدا کنه و از نظم خود خارج شه، انگار به از بین رفتن و تخریب بافت قرنیه منجر می شه.در اینجور شرایطی عمل لیزیک و لازک می تونه بهم ریختگی نظم بافت سازنده قرنیه رو تسریع و تاری دید مریض رو شدید شدن کنه. به خاطر همین، انجام لیزیک واسه بیماران گرفتار به قوز قرنیه ممنوعه.

خشکی چشم، سدی در برابر لیزیک

خشکی چشم بعد از لیزیک و لازک بسیار شایعه و واسه نصف بیماران پس از این عملای جراحی اتفاق میفته. البته به گفته دکتر فرتوک زاده این آسیب در بیشتر مواقع، ناچیز و زود گذره و با به کار گیری قطره اشک مصنوعی پس از یه مدت بهبود پیدا میکنه. با این حال بهتره کسائی که گرفتار به خشکی چشم هستن با در نظر گرفتن احتمال شدید شدن این آسیب از انجام عمل لیزیک دوری ورزند.

البته نگفته نمونه غربالگریایی که قبل از عمل لیزیک صورت میگیره به تشخیص و درمان خشکی چشم بسیار کمک می کنه. اما لازمه مریضایی که مایل به انجام عملای رفع عیوب انکساری چشم هستن قبل از عمل به درمان این مشکل دست به کار شن.

ممنوع بودن شماره های بالا و بسیار پایین عینک

به گفته دکتر فرتوک زاده طی عمل لیزیک به ازای هر یک شماره ضعیفی چشم، حدود ۱۲ تا ۲۰ میکرون از ضخامت قرنیه با تراش لیزری کم میشه.اما واسه موفقیت عمل لیزیک و رسیدن به نتیجه مطلوب، قرنیه باید از ضخامت اولیه قابل قبولی بهره مند باشه یعنی دست کم ۴۰۰ میکرون ضخامت داشته باشه. در حالی که ضخامت قرنیه در کسائی که شماره عینک بالا دارن از ضخامت و ایستادگی کافی بهره مند نیس و در نتیجه انجام عمل لیزیک واسه اونا به دلیل احتمال ایجاد کدورت در قرنیه پیشنهاد نمی شه.

این فوق تخصص قرنیه تاکید می کنه: آدمایی که چشمشون کمتر از یه نمره ضعیفه هم نباید لیزیک کنن. در واقع لازمه کسائی که نمره عینک ۱.۵ یا ۲ دارن از هیجده سالگی به بعد به مدت شش ماه تا یه سال مورد بررسی قرار بگیرن و اگه تغییری در نمره عینک شون طی این مدت اتفاق نیفتاده باشه مورد عمل لیزیک قرار بگیرن. مطمئنا انجام عمل لیزیک در کسائی که جراحی قرنیه داشتن یا در مبتلایان به بیماریای زمینه ای و سیستمیک، هم اینکه در بیماران دیابتی که وابسته به انسولین هستن، ممنوعه.

البته نگفته نمونه که عمل لیزیک در افراد بالای ۴۰ سال فقط به بهتر شدن دوربینی کمک می کنه و مشکل نزدیک بینی در اونا بازم باقی می مونه.

منبع-http://www.jarahaniran.com/

منبع : hidoctor.ir

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *